Obecné symboly
SYMBOLY OBCE UDAVSKÉ
Symboly Udavského – erb, vlajka a pečať predstavujú najvýznamnejšie identifikačné znaky obce. Obce ani zemepanské mestečka v minulosti nemali erby v pravom slova zmysle. Disponoval však vlastnou špecifickou symbolikou, ktorá bola nutná z praktických dôvodov. V obecnej administratíve používali pečať s vlastným symbolom. Podkladom pre erb obce bola obecná pečať pochádzajúca z roku 1788. Odtlačok typária je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti.
Heraldický popis súčasného erbu znie takto: V červenom štíte nad zelenou trávnatou pažiťou zlatá striebroparohá jelenia hlava so zelenou listnatou vetvičkou v pysku. Vlajka obce pozostáva z pozdĺžnych pruhov bielej, žltej, zelenej a červenej farby. Pečať obce má okrúhly tvar, uprostred sa nachádza erb a kruhopis OBEC UDAVSKÉ.
Symboly obce sú zapísané v Heraldickom registri SR pod signatúrou HR SR: U-2/98, obecné zastupiteľstvo ich schválilo v roku 1988 - 0Z-44/98. Dňa 11. septembra 1999 ich pri slávnostnej bohoslužbe v tunajšom rímskokatolíckom kostole posvätil kardinál Jozef Tomko.
Erb | Pečať | Vlajka |
Vyfarbenie návrhu bolo zvolené tak, aby zdpovedalo základnému heraldickému pravidlu pre používanie farieb a kovov, ako aj estetickým nárokom. V návrhu je použitý neskorogotický štít, v obecnej a mestske heraldike najčastejší.